понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot albo po prostu żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty z reguły pełnia role ogrodzenia, natomiast nierzadko służą i za ozdobę. Zwykle takie ogrodzenie Winylowe stawia się w słonecznych położeniach, gdzie prędko rosną i silnie gęstnieją. Dużo powabu maja także takie żywe ploty, jakie prowadza przez cieniste kąciki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna gdzieniegdzie gmatwanina witek lub kwiatami konstruują zajmujące spojrzenie obrazy, a orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer nieopodal takiego płotu uspokaja oraz rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki które są w skwerze, a także nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju same wzrastają, często tez ekspansywnie kwitną, jednak wymagają także sporo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia PCV zdołają być bardzo smukłe, lecz powinno się je regularnie przycinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, ponieważ takie ogrodzenie konstruuje się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•w mgnieniu oka kiełkuje,
•regularnie podcinany ślicznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek tworzy nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony ogrodu, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia PVC stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. Jeśli mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий