среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy sztachetki te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym okiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało biegłym ślipiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, lekkiej obróbce oraz względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza bądź wstępnie ociosuje, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ploty z plastiku na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor skał na ploty z plastiku na ogrodzenie i bramę sztachetowa, przybierają one wtenczas przeróżne pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż wycina się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można również siekać na sześciany o równych zarysach, użytkowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z PCV stosuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na ogrodzenie z plastiku na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru a także naszych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być wieloraki – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz sztachetki Winylowe na plot i bramkę sztachetowa wznosi się z skał różnorodnego zarysu, ułożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród kafli o nierównych układach, trzeba je odpowiednio zestawiać tzn. tak, aby forma każdego następnego integrował się z poprzedzającym. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenie PVC należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają również mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać brud z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Sprofilowane jednostki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, by kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий